Често си говорим за финанси. Днес това понятие се използва като еквивалент на понятието 'пари'. Но в ранни времена, когато липсва каквато и да е размяна на стоки, парите не са съществували. Всичко се произвеждало в рамките на затвореното домашно стопанство (задругата). После отделните фамилни задруги започнали да разменят количествата продукт, надхвърлящи собствената им потребност. Така се появила директната размяна на стоки. Продуктите с относително дълготрайна употреба и животните се използвали като общо разменно средство. Тази натурална размяна обаче се оказала твърде неудобна заради липсата на единно разменно средство.
Разменни монети били създадени по-късно и те измервали стойността и на тези продукти, които не се включвали в директната употреба. Мостри на този вид пари са воденичните камъни, употребявани от жителите на остров Яп.
Размяната постига огромен напредък с включването на късове благородни метали в списъка на паричните знаци. Те били насичани и измервани за чистотата на съдържанието си.
Монети с художествено изображение се появили в VII-ми век пр.н.е., когато лидийците започнали да секат шайби от металните пръчки и обозначавали стойността върху тях. Това били т.нар. валидни монети, чиято стойност на метала съответствала на обозначената върху тях. За продукти с по-ниска стойност били създадени разменни монети, чиято номинална стойност превишавала стойността на метала.
Възникването на банкнотите се свързва с появата на първите търговски банки поради необходимостта от съхранение на количествата благородни метали. Банките издавали т.нар. 'ноти' (вид квитанции). Скоро като разменно средство започнали да се използват самите бонове. И тъй като не всички предявявали желание за обмяна на нотите срещу монети, търговските банки решили да отпускат кредити.
В наши дни парите по разплащателни сметки и безкасови разплащания придобиват все по-голямо значение, но те могат да изпълняват своите задачи, ако стопанските субекти имат доверие в тях. Доверието във функцията на парите за съхраняване на стойността представлява една "платежна илюзия", че 10 парични единици днес са 10 парични единици утре. Това не е така, защото парите се променят във времето и забавената възвращаемост на средствата съдържа потенциал за пропуснати ползи.
Как се изчислява една настояща стойност на бъдеща сума?
Просто умножаваме самата сума по дисконтов фактор.
Просто умножаваме самата сума по дисконтов фактор.
Формула: НС = Сума . Коефициент
А как да намерим бъдеща сума, представляваща дадена настояща стойност? Делим настоящата стойност на самия фактор.
Формула: Сума = Настояща стойност / Коефициент
Например, 10 000 п.е. днес се равняват на 7 840 п.е. след 5 год.